Kaple svatého Rocha

Poloha

Na návrší Černá hora, známém spíše pod názvem Rochus, nad městskou částí Uherského Hradiště Mařaticemi, stojí na místě kněžiště bývalého kostela klasicistní kaple, která připomíná odvrácení morové epidemie v Uherském hradišti v roce 1680.

Stávající kaple je pouze zbytkem původního velkého barokního kostela s presbytářem, lodí a věží, tzv. sanktusníkem (viz grafické zaznačení kaple na historické mapě – vojenské mapování – josefské z roku 1764-1768).

Historie kaple

Finanční prostředky na vybudování kostela tehdy věnovali přední měšťané Uherského Hradiště, především Zachariáš Guchs. Kostel byl zasvěcen patronům ochrany před morovými ranami sv. Rochovi, sv. Rozálii a sv. Šebestiánovi.

Poté, co olomoucký biskup Karel Lichtenštejn udělil souhlas, započala na podzim roku 1680 stavba. Vzhledem k ničivému požáru Uherského Hradiště v dubnu 1681, kdy lehla popelem velká část města, se však stavba značně protáhla. V říjnu 1687 byla dokončena stavba kněžiště a vyzvednuta báň věže s jedním zvonem. V dalším období se pokračovalo stavbou chrámové lodi, nartexu a konečně v r. 1715, kdy Uherské Hradiště zasáhla velká morová epidemie, byla ke kostelu přistavěna poustevna pro kostelníka. Úplně dokončen byl až v roce 1740, avšak nedlouho nato, za josefínských reforem v roce 1786, byl zrušen a odsvěcen. Poté byl kostel prodán městu Uherskému Hradišti. Byla rozebrána věž s předsíní a v kostele byla zřízena prachárna městské vojenské posádky.

Od roku 1875 se u kaple začaly konat pravidelné pouti.

Po vzniku Československa byla ruina kostela odkoupena za účelem záchrany a zejména proto, aby opět sloužila svému účelu. Zasloužil se o to tehdejší kroměřížský probošt a poslanec Antonín Cyril Stojan, pozdější biskup a arcibiskup, a uherskohradišťští občané Ing. Vojtěch Stancl a JUDr. Miroslav Skácel. První památková obnova stavby byla provedena kolem r. 1930 a byla dokončena v roce 1931. Ze zbytků dřívějšího kostela vznikla kaple, která byla v r. 1931 opět vysvěcena. Po druhé světové válce se kaple ocitla uprostřed vojenského cvičného prostoru a v průběhu dalších let byla silně poškozena.

V letech 1965 až 1968 byla kaple za pomoci obětavých občanů a věřících pod vedením farního úřadu v Sadech a pod záštitou orgánů památkové péče opravena. Kaple sv. Rocha, sv. Rozálie a sv. Šebestiána byla znovu vysvěcena 29. září 1968.

Úprava kaple byla dovršena v průběhu sedmdesátých let osazením soch do připravených výklenků a umístěním keramické trojúhelníkové mozaiky na průčelí.

Kaple byla prohlášena kulturní památkou. Armádou byla městu kaple předána až v r. 2003. V roce 2005 byla lokalita Rochus zařazena do soustavy Natura 2000.

Průzkup kaple

Počátkem roku 2007 byla kaple převedena z vlastnictví Římskokatolické farnosti Uherské Hradiště – Sady do vlastnictví města Uherské Hradiště. Byl zahájen stavebně historický průzkum.

V zimě roku 2008 při tzv. nedestruktivním archeogeofyzikálním průzkumu radarovou metodou zaznamenal radar pod povrchem terénu výskyt zbytků zdiva, kumulaci kamenů a různých změn v podloží. Uprostřed prázdnin roku 2008 pak proběhl skutečný archeologický průzkum, který prokázal, že na tomto místě skutečně stál poměrně velký kostel. Průzkum odhalil především zbořené zdi kostela z doby konce 18. století. Z nálezů průzkumu lze vysledovat původní průběh kamenných základů původního kostela, které sahají do hloubky 1,6 m až 1,8 m. Bylo objeveno několik zbytků původní barokní cihelné dlažby.

Poslední rekonstrukce se soustředila především na celkovou stavební obnovu objektu.

V budoucnu se má kaple stát součástí plánovaného přírodně-kulturního a rekreačního areálu Park Rochus.

Literatura

  • Nekuda Vladimír, Dr.Sc. Uherskohradišťsko, 1992, Brno, Uherské Hradiště, str. 571, 573